Red Squirrel
No Lifer
Something something alternator-sized bulk beef something something.
"beef"
Something something alternator-sized bulk beef something something.
As far as crappy cheap McDonalds goes the double cheeseburger is far superior to the mcdouble, the extra piece of cheese makes it.
There is some kind of deal here in So Cal that has been going on for a while now. Two sausage mcmuffins with egg for 4.30 to go. Just had two a couple days ago. I like them, so I have been eating them about once a week lately.
I wonder how they even manage to sell a burger for only $1. Maybe I don't want to know.![]()
It just seems like that would barely be enough time to chew two of them to a comfortable swallowing size.^ I don't savor $1 burgers so it's just about a quick cheap refueling. If I was eating more leisurely I'd buy something else, not at McDonalds if there were other choices.
Few things...
#1 - I remember growing up in the early 2000s and they had 29 cent hamburgers and 39 cent cheeseburgers.. man they sure have inflated in price since then...
.
Yes it is. JUST enough time to consume two if you're hungry enough to stop at McD, without it being a choking hazard (I'd get a water if I didn't already have some). I suppose some people can eat faster than others. If it's not good food and you just want to stop being hungry, why eat it any slower than necessary? It's not a regular visit for me, I eat McDonalds maybe 3 times a year.It just seems like that would barely be enough time to chew two of them to a comfortable swallowing size.
Huh, I didn't know you were capable of shame.My record is 4 minutes to go into a McD, order a mcdouble, eat it, then leave.
the shame lasts forever tho
Huh, I didn't know you were capable of shame.
When did they start charging more than $1 for items on the dollar menu?
Back in high school youd go out during lunch or after school and get whats called a "McGangbang", one McDouble and a McChicken, both of which cost exactly $1.09 after tax. For years you could get a disgusting, mostly filling cheap meal for a couple bucks and a quarter.
u should have done it with 1 less bread.
Long Island. They have a bunch of stuff on the 2 for $3. McDouble (maybe now removed), McChicken, Chicken Grill Wrap, Small Fries, and 2 others I always overlook (probably apple pies and/or McFlurry).where do you live for that menu?
It was in the 90's if I remember. It was I think Tuesdays and Thursdays where they would be that price. We would come home with like 20 hamburgers for the five of us.Are you sure you have the right decade? I remember them costing more than that in the '90s, around $0.59.