Why the fsck are planners so expensive?

beer

Lifer
Jun 27, 2000
11,169
1
0
I went to Office Depot to get a new planner and they're all at least 20 bucks for the most useless ones. It's a bunch of paper with ink on it. Why are they 20-50 bucks?
 

KLin

Lifer
Feb 29, 2000
30,115
498
126
Originally posted by: beer
I went to Office Depot to get a new planner and they're all at least 20 bucks for the most useless ones. It's a bunch of paper with ink on it. Why are they 20-50 bucks?

make your own. Go kill a cow, skin it, get a ream of paper, bind it, and throw the skin on the binded paper. viola, your own planner. :thumbsup:
 

beer

Lifer
Jun 27, 2000
11,169
1
0
I mean, I could in theory buy a 256 MB stick of DRAM for the price of a planner. The DRAM utilized an entire engineering team and required a multimillion fab. A planner requires a guy in Microsoft Publisher and a paper mill, and some sheet metal for rings. It's not that much money in the big picture but it's just stupid expensive for nothing but paper printed with ink on it.
 

beer

Lifer
Jun 27, 2000
11,169
1
0
Originally posted by: Kntx
A paper mill is like a fab, but for paper.

How come I can get 400 sheets of lined notebook paper for 2 bucks with that argument?
 

Tiamat

Lifer
Nov 25, 2003
14,068
5
71
thats why i just use random napkins or pieces of paper :D

Im way to cheap to buy a friggen planner.
 

BlueWeasel

Lifer
Jun 2, 2000
15,944
475
126
Originally posted by: Tiamat
thats why i just use random napkins or pieces of paper :D

Im way to cheap to buy a friggen planner.

Yeah, I just buy paper towels and put the individual sections into a 3-ring binder. Voila! My own instant planner! :)
 

Mo0o

Lifer
Jul 31, 2001
24,227
3
76
It's not the paper, its usually the binding/cover that consume most of the cost.
 

DeRusto

Golden Member
May 31, 2002
1,249
0
86
Originally posted by: beer
Originally posted by: Kntx
A paper mill is like a fab, but for paper.

How come I can get 400 sheets of lined notebook paper for 2 bucks with that argument?


paper mills have been around for a hell of a lot longer than fabs so they got the price down really far :p
 

EyeMWing

Banned
Jun 13, 2003
15,670
1
0
My school provides us with planners for free every year. Most people throw them out. I horde them :p
 

beer

Lifer
Jun 27, 2000
11,169
1
0
Originally posted by: EyeMWing
My school provides us with planners for free every year. Most people throw them out. I horde them :p

And more than one does you what good, again...?
 

yobarman

Lifer
Jan 11, 2001
11,642
1
0
seriously. i wanted to buy one thinking "hey this would seriously get my ass in gear if i just wrote down my assignments and stuff" ... then i got shopping for one at the school book store and it's like 25 bucks. Screw that i says to myself... I'd rather use my nimble brain than pay 25 to the man for a stupid booklet.
 

mwtgg

Lifer
Dec 6, 2001
10,491
0
0
Originally posted by: beer
Originally posted by: EyeMWing
My school provides us with planners for free every year. Most people throw them out. I horde them :p

And more than one does you what good, again...?

Sell them for hookers and crack, of course.

Yes, planners are outrageously expensive, so I just use a memo pad, just like the one Ornery linked.
 

EyeMWing

Banned
Jun 13, 2003
15,670
1
0
Originally posted by: beer
Originally posted by: EyeMWing
My school provides us with planners for free every year. Most people throw them out. I horde them :p

And more than one does you what good, again...?

Steal other people's half-used ones and sell them a clean one. DUH.
 

BRObedoza

Diamond Member
Apr 16, 2004
4,133
0
76
I just use the free ones that UC Davis usually gives out. If i missed the boat, they're only like 5 bucks at the bookstore.
 

Doggiedog

Lifer
Aug 17, 2000
12,780
5
81
Originally posted by: DeRusto
Originally posted by: beer
Originally posted by: Kntx
A paper mill is like a fab, but for paper.

How come I can get 400 sheets of lined notebook paper for 2 bucks with that argument?


paper mills have been around for a hell of a lot longer than fabs so they got the price down really far :p

You can also use the analogy that why should a Pentium 4 cost alot more than a P3 even though its smaller.
 

BooGiMaN

Diamond Member
Jul 5, 2001
7,955
0
0
if it truly is that easy why not fire up publisher and crank one out yourself...i bet pretty soon you will be like fvck this ill just buy one
 

Glitchny

Diamond Member
Sep 4, 2002
5,679
1
0
heh my school messed up printing the planners this year, easter was printed twice, but they only cost bout 3 bucks
 

ucjffj

Member
Jul 26, 2004
72
0
0
Originally posted by: Doggiedog
Originally posted by: DeRusto
Originally posted by: beer
Originally posted by: Kntx
A paper mill is like a fab, but for paper.

How come I can get 400 sheets of lined notebook paper for 2 bucks with that argument?


paper mills have been around for a hell of a lot longer than fabs so they got the price down really far :p

You can also use the analogy that why should a Pentium 4 cost alot more than a P3 even though its smaller.

why do heatsinks cost so much relative to cpu's
 

yoda291

Diamond Member
Aug 11, 2001
5,079
0
0
dude, 20 minutes in front of photoshop and dreamweaver + 20 minutes in kinkos and BAM! you have a planner.

PS - Dreamweaver is so you can publish your pages online and if you ever need a refill, open browser -> print and BAM! Planner reloaded.

I am so cheep.

but yeah, at 20 bux a hit, I could prolly get a refurb palm m100 for that much and have my ideas in digital.