How much do you spend per month on food?

KingGheedora

Diamond Member
Jun 24, 2006
3,248
1
81
I have only started tracking recently so i don't have a full month of real data, but I estimate it to be $20-30 a day, so 600-900.

I simultaneously started buying groceries weekly/eating more home cooked meals/bringing lunch to work, and tracking where my money has been going. So far I've been spending around $105 per week on groceries.

I generally am not having a hard time not eating out, could probably manage once a week, but there are times when due to social obligations I feel like i have to eat out, like a going away lunch, or someone wants to hang out on the weekend. I've even not eaten food I prepared because of this. A few times i didn't have enough time to prepare breakfast or lunch in the morning so I had to eat out then, and also my poor sleeping habits have caused me to get coffee during the day a few times. Overall I've spent about 70 per week on eating out even though I'm getting groceries.

So I'm still spending around 680 a month on food. this seems like a lot, never thought before i paid attention to this that even with making an effort to avoid eating out that i'd be spending this much on food. I think I might be able to trim groceries down by 15-20 a week by buying fewer disposable utensils, plates and cups, and fewer frozen pizzas. Don't know why I buy those, they are 12$ each, may as well get takeout which is faster, and more convenient. I've seen people here mention that they spend around 200-3-- a month on food and am just wondering how you do that. Do you just live in a cheaper city (I live in NY). It might be my market too, I go to a sort of fancy one called Union Market, because they deliver and it's either that place of Fresh Direct, because I don't have a car. I suspect they are not the cheapest grocery store around.

I'm in the process of perfecting my weekly shopping list, buying less of what's leftover and thrown out at the end of each week, and buying more of what i run out of so i'll be in stock all week. In the past I've spent ~200 per visit, but most of that would go to waste. Since I started paying attention, i started with weekly receipts of 136, 124, 106, and 101.

So far: need to get three bottles of juice, one box of wheat waffles, 2 packets of smoked or roasted turkey slices, two things of greek yogurt, a small ass bottle of milk, a box of six granola bars, 2-3 containers of cooked food from the market's deli (this is where a lot of the money has been going to waste, this stuff goes bad fast but i've been trying out differnt things until i find stuff that I like that will also keep for at least 3-5 days in the fridge). I basically gave up and do not even buy fruit anymore because it always goes bad. I might stop buying salad for the same reason. Once I have my money habits in order i will try to improve eating habits. (eating from home is already not a bad start).


EDIT: Here is my last grocery list:

11.99 Frozen Pizza 11.99 (x2)
4.49 Box of Granola Bars
3.99 Box of Frozen Waffles
2.69 Carton of Milk
3.00 Chicken Cutlet (1 fillet of chicken breast, this is cooked, from the deli)
5.99 Disposable (reusable) Cups
6.99 Packet of roasted turkey slices. has ~8 slices, makes 3 sandwiches.
1.99 Greek Yogurt (x2)
7.99 Disposable (reusable) Plates
7.99 Cindy's Greek Feta Cheese Salad Dressing
5.99 Pineapple Juice
4.49 White Grape Juice
6.49 Fresh Squeezed OJ (1quart)
6.79 Chicken Fingers, from deli. 9.99/lb
5.03 1/2lb Cajun Jambalaya (rice with shrimp, pork and vegies in it), from deli

Total 99.88
(With Tax: 101.72, Plus $3 tip for delivery guy: ~$105 Grand total)
(I just realized the cashier did NOT charge me for the bread)


Here are the #'s if I ditch... (total, amt. saved)
Disposable Utensils/Dinnerware: (85.90, 13.98)
Frozen Pizzas: (75.90, 23.98)
Deli Foods: (85.06, 14.82)
All of the above (47.10, 52.78)

Wow. Well it's a little exaggerated because I probably have to add some money in to make up for the meals the pizzas and deli foods would have provided. I have to make up about 3.5 dinners worth of food. I think I can get chicken breasts and breadcrumbs, and make chicken cutlets that will last me 2-3 meals. What are some other options?

This is great. It looks like I'll easily meet and beat my goal of $70/week. 60-65/week seems probable. Just have to put more effort into cooking 1 or 2x a week now. If I wanted to cook & clean more, and only bought necessities (no juice or granola) I could easily chop this to <30$/week. Makes me realize how much money i've been throwing down the drain the past couple of years, and that the majority of what a lot of people spend is on unnecessary items.

Other things I've done that weren't mentioned above:
Don't buy bottled water anymore, i cleaned out my brita and installed clean filters (still have a pack of replacement filters i bought bulk from costco when i first moved in)

Also don't buy gatorade and iced tea from the corner store every night. Just relying on the juice I'm getting at the market now, though that is still $17 a week. In comparison I was spending about 40-60 a week on bottled water and soft drinks before.

Stopped buying coffee, started taking advantage of the free coffee @work.

One month ago I was easily spending over 1,200 a month on food, drinks, eating out, and coffee, maybe even more.


 

Ika

Lifer
Mar 22, 2006
14,267
3
81
I'm spending maybe $300 a month on food. I have a monthly budget of $500, and I had about $200 left over to buy random crap this October. It helps that I only eat two meals a day and at least half my meals are from the food carts on campus. I'm eating extremely unhealthily, though (some of my meals will be two dbl cheeseburgers and a mcchicken... gross, but cheap). I try to keep my food spending below $10-15 a day. I can't cook; otherwise this figure would be much lower.
 

TallBill

Lifer
Apr 29, 2001
46,044
62
91
Just on groceries for 2 people, $500. I generally eat non-processed foods and bargain hunt all the time. I simply eat a lot of food.
 

Jeff7

Lifer
Jan 4, 2001
41,599
19
81
Maybe $150-$200? I usually spend about $50 on each grocery trip, though I don't go every week on the dot.

I don't eat at restaurants, and get fast food about once every other month, at $5 or less each time.

 

TheVrolok

Lifer
Dec 11, 2000
24,254
4,076
136
Originally posted by: KingGheedora
I have only started tracking recently so i don't have a full month of real data, but I estimate it to be $20-30 a day, so 600-900.

I simultaneously started buying groceries weekly/eating more home cooked meals/bringing lunch to work, and tracking where my money has been going. So far I've been spending around $105 per week on groceries.

I generally am not having a hard time not eating out, could probably manage once a week, but there are times when due to social obligations I feel like i have to eat out, like a going away lunch, or someone wants to hang out on the weekend. I've even not eaten food I prepared because of this. A few times i didn't have enough time to prepare breakfast or lunch in the morning so I had to eat out then, and also my poor sleeping habits have caused me to get coffee during the day a few times. Overall I've spent about 70 per week on eating out even though I'm getting groceries.

So I'm still spending around 680 a month on food. this seems like a lot, never thought before i paid attention to this that even with making an effort to avoid eating out that i'd be spending this much on food. I think I might be able to trim groceries down by 15-20 a month by buying fewer disposable utensils, plates and cups, and fewer frozen pizzas. Don't know why I buy those, they are 12$ each, may as well get takeout which is faster, and more convenient. I've seen people here mention that they spend around 200-3-- a month on food and am just wondering how you do that. Do you just live in a cheaper city (I live in NY). It might be my market too, I go to a sort of fancy one called Union Market, because they deliver and it's either that place of Fresh Direct, because I don't have a car. I suspect they are not the cheapest grocery store around.

I'm in the process of perfecting my weekly shopping list, buying less of what's leftover and thrown out at the end of each week, and buying more of what i run out of so i'll be in stock all week. In the past I've spent ~200 per visit, but most of that would go to waste. Since I started paying attention, i started with weekly receipts of 136, 124, 106, and 101.

So far: need to get three bottles of juice, one box of wheat waffles, 2 packets of smoked or roasted turkey slices, two things of greek yogurt, a small ass bottle of milk, a box of six granola bars, 2-3 containers of cooked food from the market's deli (this is where a lot of the money has been going to waste, this stuff goes bad fast but i've been trying out differnt things until i find stuff that I like that will also keep for at least 3-5 days in the fridge). I basically gave up and do not even buy fruit anymore because it always goes bad. I might stop buying salad for the same reason. Once I have my money habits in order i will try to improve eating habits. (eating from home is already not a bad start).

$600-900 a month for just you? You're in NYC? I probably spend 200-250 a month and I'm eating around 5k cals a day. Either NY is THAT much more expensive (possibly?) or something is seriously wrong.
 

Homerboy

Lifer
Mar 1, 2000
30,841
4,958
126
prob $700 for family of four. Not much eating out. Maybe a fast food joint here and there and 1 decent ($50) sit todwn dinner a month.
 

Sphexi

Diamond Member
Feb 22, 2005
7,280
0
0
We spend on average about 110 a week, plus maybe another 100 eating out. We treat my wife's parents out once or twice a week though, and they treat us out too, since they babysit for basically free all week we figure it averages out in the end.
 

vital

Platinum Member
Sep 28, 2000
2,537
1
81
Originally posted by: TheVrolok
Originally posted by: KingGheedora
I have only started tracking recently so i don't have a full month of real data, but I estimate it to be $20-30 a day, so 600-900.

I simultaneously started buying groceries weekly/eating more home cooked meals/bringing lunch to work, and tracking where my money has been going. So far I've been spending around $105 per week on groceries.

I generally am not having a hard time not eating out, could probably manage once a week, but there are times when due to social obligations I feel like i have to eat out, like a going away lunch, or someone wants to hang out on the weekend. I've even not eaten food I prepared because of this. A few times i didn't have enough time to prepare breakfast or lunch in the morning so I had to eat out then, and also my poor sleeping habits have caused me to get coffee during the day a few times. Overall I've spent about 70 per week on eating out even though I'm getting groceries.

So I'm still spending around 680 a month on food. this seems like a lot, never thought before i paid attention to this that even with making an effort to avoid eating out that i'd be spending this much on food. I think I might be able to trim groceries down by 15-20 a month by buying fewer disposable utensils, plates and cups, and fewer frozen pizzas. Don't know why I buy those, they are 12$ each, may as well get takeout which is faster, and more convenient. I've seen people here mention that they spend around 200-3-- a month on food and am just wondering how you do that. Do you just live in a cheaper city (I live in NY). It might be my market too, I go to a sort of fancy one called Union Market, because they deliver and it's either that place of Fresh Direct, because I don't have a car. I suspect they are not the cheapest grocery store around.

I'm in the process of perfecting my weekly shopping list, buying less of what's leftover and thrown out at the end of each week, and buying more of what i run out of so i'll be in stock all week. In the past I've spent ~200 per visit, but most of that would go to waste. Since I started paying attention, i started with weekly receipts of 136, 124, 106, and 101.

So far: need to get three bottles of juice, one box of wheat waffles, 2 packets of smoked or roasted turkey slices, two things of greek yogurt, a small ass bottle of milk, a box of six granola bars, 2-3 containers of cooked food from the market's deli (this is where a lot of the money has been going to waste, this stuff goes bad fast but i've been trying out differnt things until i find stuff that I like that will also keep for at least 3-5 days in the fridge). I basically gave up and do not even buy fruit anymore because it always goes bad. I might stop buying salad for the same reason. Once I have my money habits in order i will try to improve eating habits. (eating from home is already not a bad start).

$600-900 a month for just you? You're in NYC? I probably spend 200-250 a month and I'm eating around 5k cals a day. Either NY is THAT much more expensive (possibly?) or something is seriously wrong.

What do you eat for 5k cals a day spending 200-250/month?
 

sonambulo

Diamond Member
Feb 22, 2004
4,783
1
0
~$200

The biggest single offender is rice. A 25 lb bag will last me a month. A few boxes of pasta, lots of whole wheat bread. I don't eat meat that often (though not a vegetarian) and I do buy all my produce organic and local from either Whole Foods or the Farmer's Market. This is in Boston so not too much price difference.

Your primary offenders are disposable utensils (seriously, why are you even buying these?) and the prepared food from the deli. Prepared meals are a huge waste of money. You're paying more than double the real value of that food. As far as produce goes, just make an extra trip to some place closer. Salad sucks and goes bad fast; try eating some individual veggies (asparagus, broccoli) steamed or roasted. Union Market is fairly expensive. Get a bike or some reusable canvas bags and go some place closer.
 

Thorny

Golden Member
May 8, 2005
1,122
0
0
I have a family of 6 and we spend around 400 at the grocery store each month. Perhaps another 200 on eating out, but I live close to my restaurant where we eat several times a week for "free". My grocery bill there is around 10,000/month.

I don't see how a single person can spend that much on food, even in NY. You're either eating very well or waste a lot of food.
 

RocksteadyDotNet

Diamond Member
Jul 29, 2008
3,152
1
0
Maybe $400AU - $500AU a month.

Have Weet-Bix for breakfast, so that's stuff all money.

$10 for lunch every day.

Have Maccas or Hungry Jacks(Burger King) for dinner every second day.
 

bignateyk

Lifer
Apr 22, 2002
11,288
7
0
Budget is $500/month for breakfast,lunch,dinner.

I spend about $1 on breakfast (protein shake), $2-3 on lunch (bagel sandwhich), which leaves about $13 a day for dinner.

Eating out is a different budget for me... around $200 a month, but it varies whether or not I spend it all.
 

rocadelpunk

Diamond Member
Jul 23, 2001
5,590
1
81
i need to budget...Probably in the $300+ range for me. But I eat lots of fruits/veggies/other healthy foods and they simply cost more.
 
May 30, 2007
1,446
0
0
Lol, uhm, roughly $300 a month at McDonalds, SubWay and Arby's then about another $100 a month on reg groceries when it should be the other way arround :) I gotta keep my inner fat kid happy or he'll throw a tantrum.

And noooo I'm not a lardass, I just eat like one :) I'm a very svelt 6'2" , 195 lbs :)
 

rasczak

Lifer
Jan 29, 2005
10,453
22
81
as a family of four we spend about $800 a month on food. My youngest just got off of formula so that will decrease the food bil about $125 a month.
 

TheVrolok

Lifer
Dec 11, 2000
24,254
4,076
136
Originally posted by: vital
Originally posted by: TheVrolok
Originally posted by: KingGheedora
I have only started tracking recently so i don't have a full month of real data, but I estimate it to be $20-30 a day, so 600-900.

I simultaneously started buying groceries weekly/eating more home cooked meals/bringing lunch to work, and tracking where my money has been going. So far I've been spending around $105 per week on groceries.

I generally am not having a hard time not eating out, could probably manage once a week, but there are times when due to social obligations I feel like i have to eat out, like a going away lunch, or someone wants to hang out on the weekend. I've even not eaten food I prepared because of this. A few times i didn't have enough time to prepare breakfast or lunch in the morning so I had to eat out then, and also my poor sleeping habits have caused me to get coffee during the day a few times. Overall I've spent about 70 per week on eating out even though I'm getting groceries.

So I'm still spending around 680 a month on food. this seems like a lot, never thought before i paid attention to this that even with making an effort to avoid eating out that i'd be spending this much on food. I think I might be able to trim groceries down by 15-20 a month by buying fewer disposable utensils, plates and cups, and fewer frozen pizzas. Don't know why I buy those, they are 12$ each, may as well get takeout which is faster, and more convenient. I've seen people here mention that they spend around 200-3-- a month on food and am just wondering how you do that. Do you just live in a cheaper city (I live in NY). It might be my market too, I go to a sort of fancy one called Union Market, because they deliver and it's either that place of Fresh Direct, because I don't have a car. I suspect they are not the cheapest grocery store around.

I'm in the process of perfecting my weekly shopping list, buying less of what's leftover and thrown out at the end of each week, and buying more of what i run out of so i'll be in stock all week. In the past I've spent ~200 per visit, but most of that would go to waste. Since I started paying attention, i started with weekly receipts of 136, 124, 106, and 101.

So far: need to get three bottles of juice, one box of wheat waffles, 2 packets of smoked or roasted turkey slices, two things of greek yogurt, a small ass bottle of milk, a box of six granola bars, 2-3 containers of cooked food from the market's deli (this is where a lot of the money has been going to waste, this stuff goes bad fast but i've been trying out differnt things until i find stuff that I like that will also keep for at least 3-5 days in the fridge). I basically gave up and do not even buy fruit anymore because it always goes bad. I might stop buying salad for the same reason. Once I have my money habits in order i will try to improve eating habits. (eating from home is already not a bad start).

$600-900 a month for just you? You're in NYC? I probably spend 200-250 a month and I'm eating around 5k cals a day. Either NY is THAT much more expensive (possibly?) or something is seriously wrong.

What do you eat for 5k cals a day spending 200-250/month?

PB+J, Eggs (1.29 a carton), Chicken Breast (2/lb), Pork (2/lb), Canned Tuna (I dunno, it's cheap as dirt and it's the white albacore stuff!), Yogurt (20 8oz for 9 bucks) Bread, Beans, Potatoes, Veggies (peas/green beans for the most part), etc. I live in a relatively rural area, so perhaps prices are just lower? I also coupon cut, and pretty much only buy generic (when available and the quality difference is negligible - which is most of the time). I think I also save a lot because I drink water almost elusively - I'll have some skim milk occasionally with cereal or for calcium). Fruit juices/soda/etc. are pretty pricey. etc.

<edit> Just actually brought up my credit card statement and it looks like I spend closer to 250-280 a month - still sub 300 tho </edit>
 

TridenT

Lifer
Sep 4, 2006
16,810
45
91
For me... IDK, I eat at least $5 a day.(On one meal--FROZEN PIZZA YUM!! OM NOM NOM NOM)
 

dullard

Elite Member
May 21, 2001
24,723
3,018
126
Originally posted by: KingGheedora
Don't know why I buy those, they are 12$ each, may as well get takeout which is faster, and more convenient. I've seen people here mention that they spend around 200-3-- a month on food and am just wondering how you do that. Do you just live in a cheaper city (I live in NY). It might be my market too, I go to a sort of fancy one called Union Market, because they deliver and it's either that place of Fresh Direct, because I don't have a car. I suspect they are not the cheapest grocery store around.
Yes, you live in an expensive area and do shop at quite high-end stores. There probably are some much cheaper stores around. A frozen pizza here (in the middle of no-where) ranges from $5 at a cheap store to $8 at a high-end store for the exact same pizza. I only shop at the cheap stores for that reason. There is no way I'd pay 60% more just to have a store that looks prettier. You probably won't find the $5 frozen pizzas, but maybe you can find $8 stuff.
So far: need to get three bottles of juice, one box of wheat waffles, 2 packets of smoked or roasted turkey slices, two things of greek yogurt, a small ass bottle of milk, a box of six granola bars, 2-3 containers of cooked food from the market's deli (this is where a lot of the money has been going to waste, this stuff goes bad fast but i've been trying out differnt things until i find stuff that I like that will also keep for at least 3-5 days in the fridge). I basically gave up and do not even buy fruit anymore because it always goes bad. I might stop buying salad for the same reason. Once I have my money habits in order i will try to improve eating habits. (eating from home is already not a bad start).
I think your paragraph there also shows why you are spending so much money on groceries. Pre-processed foods and fresh fruits generally are MUCH, MUCH more expensive. If you really want to save money, you have to change the format that you buy the foods.
[*]Canned fruits (in their own juice not in heavy syrup) taste the same as fresh and last forever.
[*]Frozen vegetables taste the same as fresh and last nearly forever.
[*]Frozen juice tastes nearly the same as bottled, are easier to carry home without a car, and cost abourt 1/3rd the price (you may need to try a few brands to find the best flavor).
[*]Waffles that you make yourself take about 5 minutes of work but will cost ~1/10th the amount of boxed stuff and they taste far better.
[*]Greek yogurt is good, but it is damn expensive. Regular yogurt isn't the same flavor, but it is far healthier and cost 1/3rd what Greek yogurt costs.
[*]Deli food doesn't usually have preservatives, and it goes bad right away. Deli food is intended to be eaten the day you buy it. That is, you buy it on your way home from work and eat it that day. The next day at the very worst. If you buy deli foods, you have to change the way you shop: buy just small quantities of it. Or get stuff with preservatives or make it yourself.
[*]With a bread machine you can make a pizza crust far better than frozen pizza for under 20 cents, then toss on a few toppings and you have the best pizza of your life for a couple of dollars at most. Or even those Jiffy brand pizza crusts in a blue/white box are quite good and that should be under $1.

The way you shop (convenience foods at high-end grocery stores), you are paying near-restaurant prices with all the added work of shopping and heating it yourself. You are getting the worst of both worlds.