- Sep 27, 2002
- 6,209
- 1
- 0
just wondering if anyone else factors in cost per ounce of snack when deciding what to get out of the vending machine.
i walked past the vending machine and eyed up a bag of sourdough pretzels for a ripoff price of $0.80 for a 1.8 oz package. i about caved because of my love of sourdough pretzels when i spotted a 3 oz bag of cheez-its on the bottom rack for $1.
so i figured that for a 1.8 oz package of pretzels for $0.80, i was paying about $0.45 per ounce. the cheez-its work out to $0.33 per ounce of cheezy goodness, which is a much better deal.
anyone else think like this or is work way to boring for me right now?
i walked past the vending machine and eyed up a bag of sourdough pretzels for a ripoff price of $0.80 for a 1.8 oz package. i about caved because of my love of sourdough pretzels when i spotted a 3 oz bag of cheez-its on the bottom rack for $1.
so i figured that for a 1.8 oz package of pretzels for $0.80, i was paying about $0.45 per ounce. the cheez-its work out to $0.33 per ounce of cheezy goodness, which is a much better deal.
anyone else think like this or is work way to boring for me right now?