when purchasing snacks from a vending machine ..

JDub02

Diamond Member
Sep 27, 2002
6,209
1
0
just wondering if anyone else factors in cost per ounce of snack when deciding what to get out of the vending machine.

i walked past the vending machine and eyed up a bag of sourdough pretzels for a ripoff price of $0.80 for a 1.8 oz package. i about caved because of my love of sourdough pretzels when i spotted a 3 oz bag of cheez-its on the bottom rack for $1.

so i figured that for a 1.8 oz package of pretzels for $0.80, i was paying about $0.45 per ounce. the cheez-its work out to $0.33 per ounce of cheezy goodness, which is a much better deal.

anyone else think like this or is work way to boring for me right now?
 

Crono

Lifer
Aug 8, 2001
23,720
1,502
136
When I buy something from a vending machine, it's because I'm hungry, and nothing else is cheaply and easily available.
So I go by price/calories, not weight.
 

Evadman

Administrator Emeritus<br>Elite Member
Feb 18, 2001
30,990
5
81
Originally posted by: JDub02
is work way to boring for me right now?

I put a sign on our vending machine that had price per ounce by bin/selection.
 

nakedfrog

No Lifer
Apr 3, 2001
61,084
16,492
136
Well, if I'm buying from a vending machine, I've got to be damn hungry, so yes.
 

TwiceOver

Lifer
Dec 20, 2002
13,544
44
91
I try to get my best bang for buck. I don't really look at weight. I know that a bag of Gadetto's snack mix has more "Stuff" in the bag compared to the three or four dorito's I would get.
 

BigToque

Lifer
Oct 10, 1999
11,700
0
76
I thought I was the only one that did this.

If I'm hungry enough to get something out of a vending machine and see more than one item I'm interested in, I'll go for the one with the greater weight (which is likely to have more calories and keep my hunger under control for just a little longer).
 

blahblah99

Platinum Member
Oct 10, 2000
2,689
0
0
Originally posted by: JDub02
just wondering if anyone else factors in cost per ounce of snack when deciding what to get out of the vending machine.

i walked past the vending machine and eyed up a bag of sourdough pretzels for a ripoff price of $0.80 for a 1.8 oz package. i about caved because of my love of sourdough pretzels when i spotted a 3 oz bag of cheez-its on the bottom rack for $1.

so i figured that for a 1.8 oz package of pretzels for $0.80, i was paying about $0.45 per ounce. the cheez-its work out to $0.33 per ounce of cheezy goodness, which is a much better deal.

anyone else think like this or is work way to boring for me right now?

No I factor in the dollar per desire.
 

puffff

Platinum Member
Jun 25, 2004
2,374
0
0
I go by what looks yummiest at the moment. I already know that I'm getting ripped off at a vending machine regardless of what I buy.
 

Lonyo

Lifer
Aug 10, 2002
21,938
6
81
I usually go for drinks, so I base it on taste since they come in cans of the same size.
 

KeithTalent

Elite Member | Administrator | No Lifer
Administrator
Nov 30, 2005
50,231
118
116
'I like vending machines, because snacks are better when they fall. If I buy a candy bar at the store, oftentimes I will drop it so that is achieves its maximum flavor potential.'

KT
 

lxskllr

No Lifer
Nov 30, 2004
59,071
9,484
126
I buy by weight within reason. I won't eat what I consider to be crap just to get more, but I'll get the heaviest snack I consider acceptable.
 

Crono

Lifer
Aug 8, 2001
23,720
1,502
136
Originally posted by: Mo0o
Poptarts usually win in the weight/price war

Yep. Sometimes cake-like items are good calories/weight/price/deliciousness wise, too. Like honey buns. Sure, it's artificial crap that makes my stomach a little uneasy later, but stuff is good when you are hungry.
 

nakedfrog

No Lifer
Apr 3, 2001
61,084
16,492
136
Originally posted by: KeithTalent
'I like vending machines, because snacks are better when they fall. If I buy a candy bar at the store, oftentimes I will drop it so that is achieves its maximum flavor potential.'

KT

Yeah, and sometime I'll just throw a baked potato in the oven, even if I don't want one. By the time it's done, who knows?
 

nonameo

Diamond Member
Mar 13, 2006
5,902
2
76
usually honey buns win the weight/calories /price war, although sometimes I buy nekot crackers because they are only 50 cents and do a halfway decent job and are cheaper than anything else in the machine. I can get 2pk nekots for a dollar, but only one honey bun. 2 nekots = much better for you and fills you up as well as 1 honey bun, although it is still 15 cents more.