Tropicana orange juice: "New easy pour pitcher" to disguise the fact that you're getting less product

Page 2 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

Howard

Lifer
Oct 14, 1999
47,982
10
81
Originally posted by: funboy42
Originally posted by: LegendKiller
Not surprising. Companies are trying to figure out how to keep people buying their products at the same price. Cadbury has been doing it with their eggs for years now. Edys recently did it with their ice cream.
How about soap that foams right away while being dispensed. All it is, is watered down version of their product, but foams when it comes out, and people go "OH joy, I dont have to move my hands as much to make it foam, its already prefoamed into my hands", not paying attention to the ingredients that water is first thing on the label, and to make it even works, the bottles are even smaller, and more money, then if you just bought a normal bottle product and watered it down yourself into 4 big bottles of the stuff :p
Consider that the "water" is present in all soaps. Also, you can wash your hands with less soap because you only need one or two pumps which is a pretty small amount of liquid.
 

EagleKeeper

Discussion Club Moderator<br>Elite Member
Staff member
Oct 30, 2000
42,589
5
0
Originally posted by: SirStev0
Get ready... this will be one of many little tricks manufactors will use to increase their profits to keep their CEO's coffers filled... since they have to pay more to have it shipped.

If the cost of a product goes up and the price is unable to be increased to the consumer; then the company must reduce the size ofthe product to keep the prices in line.

 

waggy

No Lifer
Dec 14, 2000
68,143
10
81
Originally posted by: Common Courtesy
Originally posted by: SirStev0
Get ready... this will be one of many little tricks manufactors will use to increase their profits to keep their CEO's coffers filled... since they have to pay more to have it shipped.

If the cost of a product goes up and the price is unable to be increased to the consumer; then the company must reduce the size ofthe product to keep the prices in line.

yeap. since the cost of gas has gone up its forcing more cost for the manufacteres. So do you really think they are going to reduce profit? nope.

ites either increase price or reduce amount (in some cases both)
 

miri

Diamond Member
Jun 16, 2003
3,679
0
76
Tropicana is a premium orange juice, if you don't like it buy something cheaper.

I find it odd that people would complain about a premium product, sorta like complaining that your designer jeans are too expensive.
 

imported_Baloo

Golden Member
Feb 2, 2006
1,782
0
0
Originally posted by: biggestmuff

Unit pricing isn't new. It's been done for at least 25 years, maybe more.


I was gonna say the same thing, but since you already did, I'll just add detail. Unit price has been a requirement on store shelves in Michigan for over 30 years. Prior to that, grocers had to price sticker every product, by law. When grocers asked to put price labels on shelves instead for some products, the law was changed, allowing them to do so, but requiring that unit prices be shown on those labels.
 

Pabster

Lifer
Apr 15, 2001
16,986
1
0
Stick with Simply Orange. Tropicana's garbage anyway. :laugh:

There was a report recently where they took 20 different items at the supermarket and found all 20 of them had reduced their size. Everything from bars of soap to various food products.
 

Jeff7

Lifer
Jan 4, 2001
41,596
19
81
Originally posted by: Gothgar
nice.... this type of stuff has been going on forever...
Exactly. It's marketing.
It's all about deception.

Two nice examples of "creative" packaging:
Yoplait yogurt. A lot of the bottom of the cup is just empty packaging.
Andes Mints. Most of the package is empty, folded paperboard.


It's how you sell a shitty product. It's not "lower quality for cheap," it's a "good value."



Originally posted by: ShawnD1
What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.
edit: 12 ounces is about 7-8 of those sausages McDonalds serves. They have so much grease that they're hard to eat after a few bites.

I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.
That's tiny print, and the concept of "unit price" is probably beyond the math skills of a lot of the public.


Maybe the market should start looking at producing more dehydrated products. A lot of the weight of many foods is due to water. Water is piped to your house for a very low price compared to buying it by truck, unless you live in the middle of Death Valley. And in that case, you might be better off getting some sort of condenser to get your water.
Yeah, maybe the texture will be different. But the price might make all the difference. If the dehydrated, "just add water" product is 30% the price of the regular one, then that might sway more people to buy it.

I suppose the problem then would be, as it always is, energy requirements to quickly dehydrate food. :(
Damn nuclear fusion and 98% efficient solar panels are several decades too late.
Good thing high oil prices would never be a problem. ;)




Originally posted by: daniel1113
I understand the need for companies to raise prices. The downsizing of bottles doesn't even really bother me, because it is a de facto price increase.

However, the use of non-standard volumes pisses me off, as it makes comparisons between products very difficult.
Exactly. ;)
Deception is a cornerstone of good marketing.

 

SirStev0

Lifer
Nov 13, 2003
10,449
6
81
Originally posted by: Common Courtesy
Originally posted by: SirStev0
Get ready... this will be one of many little tricks manufactors will use to increase their profits to keep their CEO's coffers filled... since they have to pay more to have it shipped.

If the cost of a product goes up and the price is unable to be increased to the consumer; then the company must reduce the size ofthe product to keep the prices in line.

Translation: the company will try to distract you with flashy new "spouts" in hopes that you don't notice the same price for a smaller amount.

I'm not arguing with you.
 

Jeff7

Lifer
Jan 4, 2001
41,596
19
81
Originally posted by: SirStev0
Translation: the company will try to distract you with flashy new "spouts" in hopes that you don't notice the same price for a smaller amount.

I'm not arguing with you.
The amusing part is, people pay to see this kind of thing.

They're called "magic tricks," and both are rooted in deception and distraction.:)





 

0roo0roo

No Lifer
Sep 21, 2002
64,795
84
91
1/2 gallon ice cream containers are getting pretty far from half gallon these days:(
 

Amused

Elite Member
Apr 14, 2001
57,053
18,399
146
Originally posted by: JEDI
Link1

Link2

And as is often the case when a product is downsized, the manufacturer diverts your attention away from the net weight statement by pointing out something new. In this case, they discontinued the old screw cap and added a new flip top one. On second thought, maybe the company just found a new way to screw customers.


i hate it when companies do this. Looks like i'm buying Minute Maid from now on.

When food, shipping and production prices increase companies have three choices: raise prices, sell less for the same price, or a combo of both.

But in your short sightedness, you choose to suppose the company is "screwing" you.
 

Eli

Super Moderator | Elite Member
Oct 9, 1999
50,419
8
81
Originally posted by: ShawnD1
What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.
edit: 12 ounces is about 7-8 of those sausages McDonalds serves. They have so much grease that they're hard to eat after a few bites.

I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.

Yep!

Shopping by unit price is the only way to go. I always do. Things are so deceiving...
 

Aluvus

Platinum Member
Apr 27, 2006
2,913
1
0
Originally posted by: funboy42

How about soap that foams right away while being dispensed. All it is, is watered down version of their product, but foams when it comes out, and people go "OH joy, I dont have to move my hands as much to make it foam, its already prefoamed into my hands", not paying attention to the ingredients that water is first thing on the label, and to make it even works, the bottles are even smaller, and more money, then if you just bought a normal bottle product and watered it down yourself into 4 big bottles of the stuff

I have a bottle of the regular Soft Soap, and water is the first ingredient listed.

Dawn apparently used to list inactive ingredients; water was first in the list. The bottles I have (both regular Dawn and the magic foaming stuff) don't list any ingredients.

Originally posted by: JEDI
And as is often the case when a product is downsized, the manufacturer diverts your attention away from the net weight statement by pointing out something new. In this case, they discontinued the old screw cap and added a new flip top one. On second thought, maybe the company just found a new way to screw customers.

So how much does the new packaging cost Tropicana as compared to the old packaging?
 

Anubis

No Lifer
Aug 31, 2001
78,712
427
126
tbqhwy.com
Originally posted by: ShawnD1
What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.
edit: 12 ounces is about 7-8 of those sausages McDonalds serves. They have so much grease that they're hard to eat after a few bites.

I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.

you realize thats nothing after its cooked
 

TruePaige

Diamond Member
Oct 22, 2006
9,874
2
0
I'm bothered by the new tops on coca-cola 20 oz bottles.

They changed the cap, so it doesn't always sit as well on the top when you're screwing it on...
 

MrBond

Diamond Member
Feb 5, 2000
9,911
0
76
Originally posted by: GTaudiophile
I wonder how much fuel we'd save if packaging went back to glass instead of plastic...

It wouldn't be much - if any at all. The containers themselves are considerably heavier so you'd have more fuel cost to ship them. Factories that make glass containers use massive furnaces that are fired with natural gas, so you'd have that cost as well.

I'd wager the only "fuel" savings would be in the initial raw material cost - glass comes from sand where plastic comes from oil.
Originally posted by: TruePaige
I'm bothered by the new tops on coca-cola 20 oz bottles.

They changed the cap, so it doesn't always sit as well on the top when you're screwing it on...

I read that's actually a new cap that is a better barrier to CO2 - so the coke stays carbonated longer on the shelf.
 

JEDI

Lifer
Sep 25, 2001
29,391
2,737
126
Originally posted by: miri
Tropicana is a premium orange juice, if you don't like it buy something cheaper.

I find it odd that people would complain about a premium product, sorta like complaining that your designer jeans are too expensive.

premium oj? give me a break.

it's marketing. almost everyone puts the word premium for their products. there's no definition of premium. it's subjective.

ie:
premium paint
premium vodka
 

brxndxn

Diamond Member
Apr 3, 2001
8,475
0
76
If you want damn good juice, try Tropicana's 'Pur' line... Valencia is awesome.. If you like pulp, Valencia with pulp is like pulp soup.. eat it with a spoon. Raspberry Acai looks gross... but it's the best flavor ever.

/I did some of the programming for the pasteurizer for Tropicana's Pur line... :D

 

episodic

Lifer
Feb 7, 2004
11,088
2
81
I wish they'd just simply raise the price than shrink the container which is wasteful. If anything make the containers larger and reduce the cost for bulk.
 

0roo0roo

No Lifer
Sep 21, 2002
64,795
84
91
Originally posted by: Gobadgrs
Edys ice cream recently went from 56 ounces down to 48. Bastards...

yup, called dreyers here in cali.
from 1/2 gallon = 2qt -> 1.75qt -> 1.5qt :frown: