Tropicana orange juice: "New easy pour pitcher" to disguise the fact that you're getting less product

JEDI

Lifer
Sep 25, 2001
29,391
2,737
126
Link1

Link2

And as is often the case when a product is downsized, the manufacturer diverts your attention away from the net weight statement by pointing out something new. In this case, they discontinued the old screw cap and added a new flip top one. On second thought, maybe the company just found a new way to screw customers.


i hate it when companies do this. Looks like i'm buying Minute Maid from now on.


update:
the "new" tropicana is in stock now at my supermarket.

89oz for $4.99

that's 1.79/quart acording to the shelf label.

the 64oz carton is $1.75/quart.

the smaller size is cheaper per unit :confused:

 

waggy

No Lifer
Dec 14, 2000
68,143
10
81
yeap. happening in a a lot of stuff. either the price has gone up or the amount has shrunk
 

ICRS

Banned
Apr 20, 2008
1,328
0
0
Originally posted by: JEDI
Link1

Link2

And as is often the case when a product is downsized, the manufacturer diverts your attention away from the net weight statement by pointing out something new. In this case, they discontinued the old screw cap and added a new flip top one. On second thought, maybe the company just found a new way to screw customers.


i hate it when companies do this. Looks like i'm buying Minute Maid from now on.

I rather pay more for not from cencentrate juice then Minute Maid so called squeezed orange juice from concentrate.
 

ShawnD1

Lifer
May 24, 2003
15,987
2
81
What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.
edit: 12 ounces is about 7-8 of those sausages McDonalds serves. They have so much grease that they're hard to eat after a few bites.

I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.
 

SirStev0

Lifer
Nov 13, 2003
10,449
6
81
Get ready... this will be one of many little tricks manufactors will use to increase their profits to keep their CEO's coffers filled... since they have to pay more to have it shipped.
 

Q

Lifer
Jul 21, 2005
12,042
4
81
I saw something else that is doing this....I think it is Wrigley's new pack design, IIRC.
 

randomlinh

Lifer
Oct 9, 1999
20,846
2
0
linh.wordpress.com
Yeah, I noticed it w/ the tropicana when I first saw the redesign. I looked at the size first before anything else... and said "well damn, that sucks." But you know what, they can do it because it's still cheaper than Simply (dunno if that's nationwide or not, but it's good) when it's on sale. Minute Made is not OJ. I haven't been hit hard enough to drop that far down for my OJ.
 

SirStev0

Lifer
Nov 13, 2003
10,449
6
81
Originally posted by: ShawnD1
Originally posted by: Eli
Text

What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.


I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.

some people... some people don't. I try to be an educated consumer but having to check 15 things to make sure I am not eating garbage or getting screwed is kinda ridiculous.

Can't believe we've gotten to the point that OJ is trying to scam us.
 

JS80

Lifer
Oct 24, 2005
26,271
7
81
My first thought was that the reduction in oz had to do with the engineering.

The downsizing from 96 to 89 ounces wasn?t a decision we took lightly. As you are aware, oil costs have skyrocketed. Oil is used to make plastic bottles, fuel our factories, and ship our juice across the country in refrigerated trains and trucks. We had the choice to either increase prices or to downsize the bottle. We chose to downsize the bottle but add value through the innovation of the SNAP cap and new bottle, which consumers were seeking.

Although you may not agree with our decision, we hope you can appreciate that they were made in the best interest of our consumers and shareholders.

WTF how much in materials cost could 7 oz of diluted OJ be? If this were true though I think it's a good compromise.

Definitely bad PR to add the line about shareholders, even though most americans are stockholders through their retirement products.
 

Flammable

Platinum Member
Mar 3, 2007
2,602
1
76
Originally posted by: Quintox
I saw something else that is doing this....I think it is Wrigley's new pack design, IIRC.

YES, those little pieces of gum are WAY LESS then a stick
 

biggestmuff

Diamond Member
Mar 20, 2001
8,201
2
0
Originally posted by: ShawnD1
What the fuck? That guy's family eats 12 ounces of sausage in a single meal? Maybe my family just doesn't eat very much.
edit: 12 ounces is about 7-8 of those sausages McDonalds serves. They have so much grease that they're hard to eat after a few bites.

I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.

Are you a rabbit? 12 oz for 5 people isn't a huge amount.

Unit pricing isn't new. It's been done for at least 25 years, maybe more.

 

venkman

Diamond Member
Apr 19, 2007
4,950
11
81
With the rising cost of food, a lot of food companies are choosing to reduce quantity instead of changing prices. No big deal and hardly enough to complain to the consumerist about.
 

Special K

Diamond Member
Jun 18, 2000
7,098
0
76
Originally posted by: ShawnD1


I don't know about you guys, but I've seen a trend where stores are now putting unit prices on everything. Walmart, Safeway, and Save on Foods in particular always list something like "$0.009/mL" under the price of the product. Dropping the package size won't fool anyone since the store will still show what the new unit price is, and you'll know right away that the price went up.

I like this. It also helps me see whether or not buying the bulk size will actually save me any money. Sometimes the 2x size costs the same per oz.

 

ElFenix

Elite Member
Super Moderator
Mar 20, 2000
102,389
8,547
126
Originally posted by: venkman
With the rising cost of food, a lot of food companies are choosing to reduce quantity instead of changing prices. No big deal and hardly enough to complain to the consumerist about.

maybe it'll help people lose weight.



:laugh:
 

daniel1113

Diamond Member
Jun 6, 2003
6,448
0
0
I understand the need for companies to raise prices. The downsizing of bottles doesn't even really bother me, because it is a de facto price increase.

However, the use of non-standard volumes pisses me off, as it makes comparisons between products very difficult.
 

LegendKiller

Lifer
Mar 5, 2001
18,256
68
86
Not surprising. Companies are trying to figure out how to keep people buying their products at the same price. Cadbury has been doing it with their eggs for years now. Edys recently did it with their ice cream.
 

funboy6942

Lifer
Nov 13, 2001
15,340
404
126
Originally posted by: LegendKiller
Not surprising. Companies are trying to figure out how to keep people buying their products at the same price. Cadbury has been doing it with their eggs for years now. Edys recently did it with their ice cream.

How about "snack size" pringles where you get a 4th of the product of a full can at 50 cents or more which puts it at $2 for a $1 full regular ccan.

How about soap that foams right away while being dispensed. All it is, is watered down version of their product, but foams when it comes out, and people go "OH joy, I dont have to move my hands as much to make it foam, its already prefoamed into my hands", not paying attention to the ingredients that water is first thing on the label, and to make it even works, the bottles are even smaller, and more money, then if you just bought a normal bottle product and watered it down yourself into 4 big bottles of the stuff :p

I got all over my wife for buying dawn like that, then one day filled the bottle 1/4th with soap, the rest with water, my wife thanked me for she was almost out for buying a new one, told her what I did, and was speechless because it was exactly the same thickned, and feel, as it was when she just bought the product new.

Now we have a huge bottle of dawn under the sink and fill this one up so she can have it foam up for her, what that does for her, I dont know, but she is addicted to it. And if you bought the refill kit for the damn thing, its 3x the amount then the biggest bottle of regular dawn, and you still need to add water to that thing anyway.

Point is, just like or freedom, people are just taking it, and not doing or saying anything about it, as long as they get the "new" gadgets to go with it. like foams, easy pour, or less prone to your chips breaking, and more cost to you.
 

JS80

Lifer
Oct 24, 2005
26,271
7
81
Originally posted by: funboy42
Originally posted by: LegendKiller
Not surprising. Companies are trying to figure out how to keep people buying their products at the same price. Cadbury has been doing it with their eggs for years now. Edys recently did it with their ice cream.

How about "snack size" pringles where you get a 4th of the product of a full can at 50 cents or more which puts it at $2 for a $1 full regular ccan.

How about soap that foams right away while being dispensed. All it is, is watered down version of their product, but foams when it comes out, and people go "OH joy, I dont have to move my hands as much to make it foam, its already prefoamed into my hands", not paying attention to the ingredients that water is first thing on the label, and to make it even works, the bottles are even smaller, and more money, then if you just bought a normal bottle product and watered it down yourself into 4 big bottles of the stuff :p

I got all over my wife for buying dawn like that, then one day filled the bottle 1/4th with soap, the rest with water, my wife thanked me for she was almost out for buying a new one, told her what I did, and was speechless because it was exactly the same thickned, and feel, as it was when she just bought the product new.

Now we have a huge bottle of dawn under the sink and fill this one up so she can have it foam up for her, what that does for her, I dont know, but she is addicted to it. And if you bought the refill kit for the damn thing, its 3x the amount then the biggest bottle of regular dawn, and you still need to add water to that thing anyway.

Point is, just like or freedom, people are just taking it, and not doing or saying anything about it, as long as they get the "new" gadgets to go with it. like foams, easy pour, or less prone to your chips breaking, and more cost to you.

added value vs quantity