highland145
Lifer
- Oct 12, 2009
- 43,973
- 6,337
- 136
Finished the vid. At the end a union teacher said "competition was not for people". What? And she teaches?
I live in S.C. but my child goes to a private school. Thankefully I am able to afford it. My son's class has 13 students. His math homework, today, has some pre algebra problems in it. That's 3rd grade. 4th grade is going to cost me $5100. 2 years ago, before the $$ crunch, the ed system got $11K/kid and we, as a state still sucked.
I live in S.C. but my child goes to a private school. Thankefully I am able to afford it. My son's class has 13 students. His math homework, today, has some pre algebra problems in it. That's 3rd grade. 4th grade is going to cost me $5100. 2 years ago, before the $$ crunch, the ed system got $11K/kid and we, as a state still sucked.