Healthy lunches for a dollar or two?

Page 2 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

Auric

Diamond Member
Oct 11, 1999
9,591
2
71
Originally posted by: TallBill
Originally posted by: DangerAardvark
Tuna in water + dollop of low fat mayo + 2 slices whole wheat + relish + reheated frozen broccoli.

Tuna in oil is so much better. And fuck the low fat mayo. Why even bother eating mayo if you aint gonna eat the real stuff! :D

Best: tuna in water... drain... add your own olive or grapeseed oil. Tzatziki > mayo. For low (no) fat: dijon.

 

Linflas

Lifer
Jan 30, 2001
15,395
78
91
Originally posted by: RagingBITCH
Do people seriously eat out this much? I rarely ever go out, and when I do, it's usually a team lunch for work or a buddy is expensing it. I don't see what's so hard about cooking at home and bringing your lunch. It really saves a ton of $ in the long run, and it's healthier to boot.

For some reason I have never been able to get myself into the habit of doing this even though you are correct that it is probably the cheapest and healthiest way to go.
 

zinfamous

No Lifer
Jul 12, 2006
111,904
31,425
146
Originally posted by: Doodoo
Pasta is pretty cheap if you have a place to heat it up. You can get a whole pack of dry pasta for a buck..and a jar of sauce for a buck on sale. For two bucks you can make lotsa pasta.

you could make your own sauce for nearly as cheap as most quality pre-made sauces.

large can of tomatoes, salt/pepper, fresh thyme or basil, part of onion, stick of celery....whatever.

one person can eat off of that (+ normal 12 oz box of pasta) for about 3-4 meals
 

Analog

Lifer
Jan 7, 2002
12,755
3
0
Actually a McDonald's Side Salad for $1 is not bad. Get a couple and it comes with your choice of dressing - I prefer balsamic vinigrette
 

Bryophyte

Lifer
Apr 25, 2001
13,430
13
81
Make 2-3 times as much as you normally do of any dinner that you could package and reheat for lunches and keep them in the freezer (or fridge if it's not something that can be frozen.) Grab something from the freezer before you leave for work and by the time lunch rolls around, it'll be partly thawed and simple to reheat in a microwave.

It's typically cheaper per portion to cook larger meals, so your dinner prices will drop a bit too. If you make a habit of doing this, you'll accumulate enough variety in the freezer to keep lunches from being too repetitive.

Another easy thing to make and freeze is burritos. Make a bunch of them and freeze them in ziplock bags.

I second djheater's suggestion of getting multiple uses out of things like chicken and leftover veggies. Whenever I roast a chicken (or buy one at the Costco deli), I throw whatever we don't eat in the freezer, then when I get a couple of them in the freezer, I cook them down for stock or soup. Small amounts of leftover veggies can get thrown in so they don't get wasted.

Our family averages about 3-5 dollars per person, per day, for food (monthly food costs for our family of 4 is typically around 400-500/month.) We NEVER eat ramen or Chef Boyardee or that kind of nasty crap.


 

daveshel

Diamond Member
Oct 10, 1999
5,453
2
81
I eat Trader Joe's premade salads most days for lunch they are more than $2 but less than $3 and are quite good.
 

sonambulo

Diamond Member
Feb 22, 2004
4,777
1
0
Beans and rice. Canned beans are 3 for 2.00 or 3 for 1.00 on sale. You can get a five pound bag of rice for less than five bucks. Ramen is key and you can prepare those noodles a lot of ways. Hit up an asian grocery store and buy cheap produce to toss with the noodles. Apples are cheap. Peanut butter is cheap. Eggs are cheap.

Also, what's wrong with water? It's the only thing I drink.
 

Dunbar

Platinum Member
Feb 19, 2001
2,041
0
0
A buck or two? Not really, I like the Lean Cuisine paninis which are $2 at Walmart but I don't consider that a full meal. I usually add a can of soup but some veggies would work.
 

Fritzo

Lifer
Jan 3, 2001
41,920
2,161
126
I don't know about healthy, but I'm eating a double cheeseburger, chili, and water from Burger King once a week, and that costs $2.24 :)
 

Fritzo

Lifer
Jan 3, 2001
41,920
2,161
126
Originally posted by: RagingBITCH
Do people seriously eat out this much? I rarely ever go out, and when I do, it's usually a team lunch for work or a buddy is expensing it. I don't see what's so hard about cooking at home and bringing your lunch. It really saves a ton of $ in the long run, and it's healthier to boot.

Then there's always the tightwad in these discussions.

Do you know how many promotions and raises I've negotiated over lunch with my bosses? I'm part of the office group that picks a place to go and we eat there 2-3 times a week. Eating with the higher-ups makes you look good.
 

DangerAardvark

Diamond Member
Oct 22, 2004
7,559
0
0
Originally posted by: TallBill
Originally posted by: DangerAardvark
Tuna in water + dollop of low fat mayo + 2 slices whole wheat + relish + reheated frozen broccoli.

Tuna in oil is so much better. And fuck the low fat mayo. Why even bother eating mayo if you aint gonna eat the real stuff! :D

Mayo is for lube. The relish is for flavor. Or honey mustard if you're eating turkey or something.
 

potato28

Diamond Member
Jun 27, 2005
8,964
0
0
Dented can bin, cheap meat and lots of pasta. If you want veggies and fruits look around at the local markets, usually cheaper than the grocery store prices.
 

Insomniator

Diamond Member
Oct 23, 2002
6,294
171
106
Double cheeseburger from bk is at least 2.50 where i am... where do you live?!?

I love those and have been dieing for them to come to the dollar menu like mcdonalds double cheeses...
 

randomlinh

Lifer
Oct 9, 1999
20,846
2
0
linh.wordpress.com
my staple is 2-3lbs of ground meat, whatever is onsale. 2-3 "normal sized" jars (can't remember off hand) of whatever premade sauce, an extra can of tomato sauce, some oregano, pepper, salt, sugar, chicken broth, red pepper, onions, garlic, cheese of choice... all mixed together.. make some pasta.. i can get two weeks worth of lunches. Altho, my portitions might be a little small.. at least compared to going out, but they serve too much anyway.

I also find I can't use fresh herbs.. I always have excess I don't get around to using. So I make due with a few dried ones.

throw in a banana everyday and yogurt, water is free. altho, i dunno if this meets the $2 requirement, i think it comes to almost 5... heh. but at least it's a little healthier, albeit has been really boring.
 

Injury

Lifer
Jul 19, 2004
13,066
2
81
You can easily do meals on the cheap if you plan them out.

A crock pot of homemade chili or soup should cost about $20 (depending on what you put in it) and could last for a little less than 10 lunches.

I guess a lot of it depends on how much you think you need to eat for lunch.

A pound of ground beef costs about $3-4 at some places, a bag of buns $1.50 - $3.00... cook them on a Foreman grill the night before and throw in a few toppings and you have 4-5 days of hamburgers for about $8. If you want to be really cheap you can take mustard/ketchup packets from restaurants. Stalk of celery and some applesauce to round out the meal should hit in at around $3/meal for a week.


I think the most important key other than planning your meals out, is to not bite on single-serving packages and name brands and just pony up a few bucks for some cheap, reusable plasticware.
 

Turin39789

Lifer
Nov 21, 2000
12,218
8
81
I can find pork loin roasts on sale for 1.70-$2 a pound pretty regularly. Roast that up on sunday night, and you get 3 1/3 lb servings for a dollar. Add a can of veggies and it's lunch