Anybody else eating themselves out of house and home.

Page 3 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

elektrolokomotive

Golden Member
Jan 14, 2004
1,637
0
0
I spend about $40 - $60 a week in groceries, depending on whether I'm out of something expensive (olive oil, coffee, cleaning supplies, etc.).
 

alien42

Lifer
Nov 28, 2004
12,876
3,302
136
Originally posted by: elektrolokomotive
I spend about $40 - $60 a week in groceries, depending on whether I'm out of something expensive (olive oil, coffee, cleaning supplies, etc.).

you eat/drink cleaning supplies?
that cant be healthy
 

dxkj

Lifer
Feb 17, 2001
11,772
2
81
Originally posted by: eigen
Originally posted by: dighn
4 eggs every morning? that can't be too healthy...

Not every morning.If not eggs then a huge thing of oatmeal and like multiple pieces of fruit and two bagels with jelly.The point is not my diet its just that I need so many damn calories.Today for lunch I had two turkey sandwhich, two small bags of chips, a glass of milk a carton go OJ and two reeses peanut butter cups.




1. Buy Ramen
2. Stuff yourself with 20 ramen for $2 a day
3. ?
4. Profit
 

eigen

Diamond Member
Nov 19, 2003
4,000
1
0
Originally posted by: alien42
Originally posted by: elektrolokomotive
I spend about $40 - $60 a week in groceries, depending on whether I'm out of something expensive (olive oil, coffee, cleaning supplies, etc.).

you eat/drink cleaning supplies?
that cant be healthy

comet taste good on pasta i guess.
 

iroast

Golden Member
May 5, 2005
1,364
3
81
Originally posted by: Nomada
I'm sure you've heard it before but say you induce 5000 calories a day. You will only convert about 3000 into energy. But if you consume less than 2000 your body will convert about 1600 into energy. The less you eat, your body will become increasingly efficient. Something like that anyway. Smoking also helps.

and thus you live longer heh
 

dxkj

Lifer
Feb 17, 2001
11,772
2
81
Originally posted by: notfred
Originally posted by: eigen
I eat to much food.It costs me too much money.

I cook at home. I dont eat out much.But still I can just go through so much food so freaking quick. Like today for breakfast I had 4 eggs two pieces of toast and a huge glass of milk and a glass of OJ. At that rate the carton of eggs will be gone in 2 1/2 days the milk in two days.........

12 Eggs: $.99
One loaf of bread: $.99
Full gallon of milk: $2.50
Full gallon of OJ: $2.50

So, 4 eggs: 33 cents
2 slices of bread: $0.10
1 glass of milk: $0.15
1 glass of OJ: $0.15

Total cost of breakfast: 73 cents

If you can't afford 73 cent meals, you're either unemployed or spening all your money on strippers or something.

Edited for cost outside of chicago
 

imported_vr6

Platinum Member
Jul 6, 2001
2,740
0
0
Originally posted by: eigen
Originally posted by: vr6
Pasta 50 cents a box
Ragu $3.50 for a family size containter
Tuna $1.00 a can

Thats all i eat. 100 worth can last me a month.

whats your height/weight.

I am 5'8 170lbs.
Thats not ALL i eat literaly, but when money is rought, thats my staple diet. I snack on alot of stuff through most of the day. Soy bean milk is good too.

Scurvy? i take a multi each day.