$1 a day for food for 30 days. Can you do it?

Page 5 - Seeking answers? Join the AnandTech community: where nearly half-a-million members share solutions and discuss the latest tech.

Red Squirrel

No Lifer
May 24, 2003
70,274
13,635
126
www.anyf.ca
The trick is to probably buy low priced items that last long. Can probably get a huge bag of peanuts for under 30 bucks. The cholesterol would go through the roof though...

Or maybe Bags of carrots, and other produce. Rice is fairly cheap too I think but you still need to leave room to buy stuff to "Dress" it, can't really eat that alone, well you could... but it would suck. :p
 

lxskllr

No Lifer
Nov 30, 2004
59,592
10,092
126
The trick is to probably buy low priced items that last long. Can probably get a huge bag of peanuts for under 30 bucks. The cholesterol would go through the roof though...

Only animal products have cholesterol. You're peanuts wouldn't have any whatsoever. Lots of glorious fat though :^)
 

guyver01

Lifer
Sep 25, 2000
22,135
5
61
The local supermarkets here have great markdowns at night.

You can get a loaf of bread, and a pound of bologna for under $2
food for a week right there.
 

Red Squirrel

No Lifer
May 24, 2003
70,274
13,635
126
www.anyf.ca
Only animal products have cholesterol. You're peanuts wouldn't have any whatsoever. Lots of glorious fat though :^)

Actually you're right, I was thinking about fat content and got a little mixed up there. Equally bad I guess. :awe: Eating tons of nuts also makes for very interesting bathroom experiences.... been there done that... never again! LOL
 

gaidensensei

Banned
May 31, 2003
2,851
2
81
The local supermarkets here have great markdowns at night.

You can get a loaf of bread, and a pound of bologna for under $2
food for a week right there.

Speaking of that, reminds me. Even in the asian grocery markets, this is rampant. You can get decent meals for a couple buck's worth. Korean sushi, or aka kimbap really, is 1.99 during the evening at closing hours.
 
Dec 28, 2001
11,391
3
0
Go to your local Aldi/Wal-mart, you can find canned tuna, beans, etc. - a month's worth of food for well under $30.00
 

silverpig

Lifer
Jul 29, 2001
27,703
12
81
Rice and beans. You'll do fine. Oil is a lot of calories per dollar also. Probably a multi-vitamin a day to make sure you get all your required nutrients.

Empty calories + multivitamins kind of defeats the purpose. Might as well buy a bag of sugar and a bottle of pills.
 

ElFenix

Elite Member
Super Moderator
Mar 20, 2000
102,395
8,558
126
powdered milk looks like it might be epic for this attempt. also bulk legumes and bulk rice. rice you can buy in the large bags. legumes you should probably be getting with a scoop rather than set packaging. cheaper, i'd think.

also if you have a market like canino's in houston. a big sprawling farmer's market that's usually cheaper than grocery stores.
 

DrPizza

Administrator Elite Member Goat Whisperer
Mar 5, 2001
49,601
167
111
www.slatebrookfarm.com
During produce season, I could do it easily. VERY easily. And, I could eat very well a couple times a week. I'd do all my shopping for the month at a farmer market auction. Bushels of sweet corn go for as little as $3 or $4. I can pick up 100 pound bags of potatoes for $7 or $8. They practically give away boxes of things like squash. Plus, a lot of farmers market types of businesses take their stuff to auction before it gets too old to sell. Bananas - 50 cents for 10 pounds. Sometimes I get lucky & can get live chickens (roosters, actually) and rabbits for about 50 cents each.

So, 5 each chickens & rabbits = $5
100 pounds of potatoes = $7
Big paper grocery bag filled with corn on the cob = $2
(I'd par boil most of it & cut it off the cob so it doesn't go bad before 30 days.)
Big bag of zucchini = $1
Box of cantelopes = $2
Box of carrots = $2
Box of bananas (refrigerate & the skins turn browner, but the insides slow down in ripening.)
Box of day old bread from the bakery $2 (Strohmans a few miles from me.)
6 dozen eggs = $2
Big box of large tomatoes that are ripe and have cracks in them (cook down to make pizza sauce and spaghetti sauce - both good on bread, also cook with zucchini) $2


That leaves $5 for miscellaneous stuff like cheap 3 for $1 spices, or maybe splurge on something like butter, and I'll have food left over.

Breakfast: a couple of eggs (over easy) on dry toast, and alternate between bananas and cantelope from day to day. Lunch: baked potato, maybe something like grilled zucchini, and a banana. Dinner: meat, baked/mashed/sliced and grilled potato, corn or carrots.


edit: this ignores that I do have the space to just grow almost all of my own food, but I believe that breaks the spirit of "30 days."
 
Last edited:

gaidensensei

Banned
May 31, 2003
2,851
2
81
How will you get all that to meet your daily/weekly nutritional quota if your allowance is only $1 a day Doktor Pizza?

Time to put your brain to work!
 

DrPizza

Administrator Elite Member Goat Whisperer
Mar 5, 2001
49,601
167
111
www.slatebrookfarm.com
How will you get all that to meet your daily/weekly nutritional quota if your allowance is only $1 a day Doktor Pizza?

Time to put your brain to work!

If you do the math, that adds up to less than $30 for the month. I purchase stuff in bulk like that every summer. I throw out tons of food, because even with a family of 4, we can't eat it all. (we even give away a lot of the extra food that I purchase.) I'm heading to that auction this Wednesday, in fact, because I need some rabbits. I have some large (5 foot to 8 foot long) rabbit hutches to sell. I figure that if I toss in a water bottle, a couple rabbits, 25 pounds of rabbit food, and a feeder, I can get an extra $50 for the hutches. Maybe I'll pick up a 100 pound bag of potatoes while I'm there. :)
 
Last edited:

silverpig

Lifer
Jul 29, 2001
27,703
12
81
During produce season, I could do it easily. VERY easily. And, I could eat very well a couple times a week. I'd do all my shopping for the month at a farmer market auction. Bushels of sweet corn go for as little as $3 or $4. I can pick up 100 pound bags of potatoes for $7 or $8. They practically give away boxes of things like squash. Plus, a lot of farmers market types of businesses take their stuff to auction before it gets too old to sell. Bananas - 50 cents for 10 pounds. Sometimes I get lucky & can get live chickens (roosters, actually) and rabbits for about 50 cents each.

So, 5 each chickens & rabbits = $5
100 pounds of potatoes = $7
Big paper grocery bag filled with corn on the cob = $2
(I'd par boil most of it & cut it off the cob so it doesn't go bad before 30 days.)
Big bag of zucchini = $1
Box of cantelopes = $2
Box of carrots = $2
Box of bananas (refrigerate & the skins turn browner, but the insides slow down in ripening.)
Box of day old bread from the bakery $2 (Strohmans a few miles from me.)
6 dozen eggs = $2
Big box of large tomatoes that are ripe and have cracks in them (cook down to make pizza sauce and spaghetti sauce - both good on bread, also cook with zucchini) $2


That leaves $5 for miscellaneous stuff like cheap 3 for $1 spices, or maybe splurge on something like butter, and I'll have food left over.

Breakfast: a couple of eggs (over easy) on dry toast, and alternate between bananas and cantelope from day to day. Lunch: baked potato, maybe something like grilled zucchini, and a banana. Dinner: meat, baked/mashed/sliced and grilled potato, corn or carrots.


edit: this ignores that I do have the space to just grow almost all of my own food, but I believe that breaks the spirit of "30 days."

Can I come live with you?
 

Cattlegod

Diamond Member
May 22, 2001
8,687
1
0
easy, 5 layer burrito from TB and chop it up into 3 to last you through the day. Every 9 days you get two burritos.
 

matas

Golden Member
Aug 8, 2005
1,518
0
0
is water free? if not, that would have to be bought and it's expensive.
 

gaidensensei

Banned
May 31, 2003
2,851
2
81
If you do the math, that adds up to less than $30 for the month. I purchase stuff in bulk like that every summer. I throw out tons of food, because even with a family of 4, we can't eat it all. (we even give away a lot of the extra food that I purchase.) I'm heading to that auction this Wednesday, in fact, because I need some rabbits. I have some large (5 foot to 8 foot long) rabbit hutches to sell. I figure that if I toss in a water bottle, a couple rabbits, 25 pounds of rabbit food, and a feeder, I can get an extra $50 for the hutches. Maybe I'll pick up a 100 pound bag of potatoes while I'm there. :)

I must've read too fast the previous. But I caught that 100 lbs of potatoes this time. How in the world is it that cheap?
 

LumbergTech

Diamond Member
Sep 15, 2005
3,622
1
0
if I had the whole 30 dollars ahead of time and not just given 1 dollar per day it wouldnt be that hard
 

Locut0s

Lifer
Nov 28, 2001
22,205
43
91
That's a lot of Venison!! :eek::eek::eek:

Not when it's these guys, :twisted:():)

tiny-baby-deer.jpg
 

DayLaPaul

Platinum Member
Apr 6, 2001
2,072
0
76
As much as I'm against government intrusion, it's in everybody's best interests to have wildlife hunting regulated. Ducks were almost completely eliminated from the Chesapeake bay due to over hunting with the use of big guns. They'd take enormous guns out in the flats, and kill whole flocks at one time. The same thing's happened with oysters, blue crabs, and other sea life. The Chesapeake is the faintest of shadows of what it once was due to the raping of it's resources.

How big of guns are we talking about here?
 

Matthiasa

Diamond Member
May 4, 2009
5,755
23
81
Eh I could pull off $0 worth of food a day for 30 days if I wanted to, doesn't mean I will though.