Originally posted by: Modelworks
Originally posted by: hanoverphist
Originally posted by: Modelworks
My favorite is the 2 for $1.28 sales when the original price was 64 cent each.
My dad was in the grocery business all his life, you wouldn't believe the things they do that actually make people buy more.
burger kings first few years of "combo meals" were actually more expensive than buying the parts separately. i used to tell them that every time i went to one (i knew the owner of a bunch of them in mesa) and wouldnt buy the combos until he finally changed the pricing to be an actual bargain.
I remember that.
A couple more tricks of the grocery trade:
Milk is one of the top sellers so it is located so that people have to walk through the store to purchase it. That way they will see other things they need.
Displays are placed in the way of the cart so that you have to take time to navigate around them, again so you look at more items.
Food kids like is put within their reach so they can grab it and run to mommy.
Grocery stores get paid for product placement. Want your item at the end display ? Pay for it. Want your item at eye level ? Pay for it . The grocery chains map out stores like its a charge by the foot billboard ad.
Optical Illusions are your friend. People perceive different shapes as being more or less. So if you need to sell less product for more money. Change the package shape while the contents are less.