*RANT* Whoppers are $0.99, but their value meals are $2.99?!

JEDI

Lifer
Sep 25, 2001
29,391
2,737
126
At Burger King, when you get their combo, they only add $1.24 for drink/fries.

Well, the whopper is .99 right now

.99 + 1.24 = 2.23

When i looked at the receipt (after i've left the store and gone back to work), they are charging me $1.75 for the whopper, and $1.24 for the drink/fries special. 1.75+1.24 = 2.99. there is basically no cost savings to ordering the combo when the item is on sale

looks like i'm just going to order the whopper, and bring my drink from home
 

gopunk

Lifer
Jul 7, 2001
29,239
2
0
i used to get combos....

but then i realized that it is cheaper and better to just get water instead of a drink
 

Zugzwang152

Lifer
Oct 30, 2001
12,134
1
0
Originally posted by: gopunk
i used to get combos....

but then i realized that it is cheaper and better to just get water instead of a drink

but why would you miss out on the extra 300 calories per meal? i know i take FULL advantage...*pats his belly* :D
 

ScrapSilicon

Lifer
Apr 14, 2001
13,625
0
0
Originally posted by: XFILE
At Burger King, when you get their combo, they only add $1.24 for drink/fries.

Well, the whopper is .99 right now

.99 + 1.24 = 2.23

When i looked at the receipt (after i've left the store and gone back to work), they are charging me $1.75 for the whopper, and $1.24 for the drink/fries special. 1.75+1.24 = 2.99. there is basically no cost savings to ordering the combo when the item is on sale

looks like i'm just going to order the whopper, and bring my drink from home

rolleye.gif
 

kranky

Elite Member
Oct 9, 1999
21,019
156
106
The whole reason fast-food places offer combo meals is because few people take the time to order individual items from the "value menu". I think at Wendy's you can get TWO junior cheeseburgers for less than one regular cheeseburger, and two juniors give you more food.

My BK hates me because I usually get only main menu items, never any drinks, and rarely any side orders, and drinks and sides are where all the profit is. They don't make much money from me even though I go there frequently. Now that Whoppers are 99 cents, they'll probably lose money on every one of my orders.
 

Adul

Elite Member
Oct 9, 1999
32,999
44
91
danny.tangtam.com
Originally posted by: kranky
The whole reason fast-food places offer combo meals is because few people take the time to order individual items from the "value menu". I think at Wendy's you can get TWO junior cheeseburgers for less than one regular cheeseburger, and two juniors give you more food.

My BK hates me because I usually get only main menu items, never any drinks, and rarely any side orders, and drinks and sides are where all the profit is. They don't make much money from me even though I go there frequently. Now that Whoppers are 99 cents, they'll probably lose money on every one of my orders.

you know they prob still make money on a 99c whooper.

I remember hearing/reading that it cost Mcdonalds like 20 cents to make a cheeseburger
 

b0mbrman

Lifer
Jun 1, 2001
29,470
1
81
Originally posted by: XFILE
At Burger King, when you get their combo, they only add $1.24 for drink/fries.

Well, the whopper is .99 right now

.99 + 1.24 = 2.23

When i looked at the receipt (after i've left the store and gone back to work), they are charging me $1.75 for the whopper, and $1.24 for the drink/fries special. 1.75+1.24 = 2.99. there is basically no cost savings to ordering the combo when the item is on sale

looks like i'm just going to order the whopper, and bring my drink from home
When you buy the fries and drink collectively without the Whopper, do they cost more than $2?

[Edit] Anyway, you guys have made me hungry. Are Whoppers an all-day thing or do I have to wait till 10:30?
 

royaldank

Diamond Member
Apr 19, 2001
5,440
0
0
you know they prob still make money on a 99c whooper.

I remember hearing/reading that it cost Mcdonalds like 20 cents to make a cheeseburger

I worked at McD's for several years. One day, we looked over our invoice for the food and tried to calculate what a Big Mac costs. Using the prices on our truck invoice, we figured the Big Mac was roughly 0.33 cents to make. That was calculated from product yeilds on all the supplies that are used in the sandwich. I'd say it was fairly accurate. The cheeseburgers are probably $0.12 to $0.15 each and most of that is really the cheese. The meat is next to nothing for the individual store, which is suprising because they use only 4-7% fatty meat. That is better than a lot of grocery stores have (although stores are getting better the last couple of years).
 

gopunk

Lifer
Jul 7, 2001
29,239
2
0
Originally posted by: royaldank
you know they prob still make money on a 99c whooper.

I remember hearing/reading that it cost Mcdonalds like 20 cents to make a cheeseburger

I worked at McD's for several years. One day, we looked over our invoice for the food and tried to calculate what a Big Mac costs. Using the prices on our truck invoice, we figured the Big Mac was roughly 0.33 cents to make. That was calculated from product yeilds on all the supplies that are used in the sandwich. I'd say it was fairly accurate. The cheeseburgers are probably $0.12 to $0.15 each and most of that is really the cheese. The meat is next to nothing for the individual store, which is suprising because they use only 4-7% fatty meat. That is better than a lot of grocery stores have (although stores are getting better the last couple of years).

it's 4-7% fat, but would it be safe to say that it is not the case that 93-96% of it is actual meat?
 

brtspears2

Diamond Member
Nov 16, 2000
8,659
1
81
Probally costs about 45 cents to make a whopper, but once you include the labor and enery needed to assemble one... tossing meat into oven "flamebroil" machine, guy who assembles it, guy who takes your order, a few other guys back there. Takes roughly 1 minute to make one. So thats 11 cents of labor for each person for each whopper a minute.

45 cents + 11 cents(5) = 100 cents = almost break even. But yes, they want you to "have fries with that".
 

gotsmack

Diamond Member
Mar 4, 2001
5,768
0
71
Originally posted by: royaldank
you know they prob still make money on a 99c whooper.

I remember hearing/reading that it cost Mcdonalds like 20 cents to make a cheeseburger

I worked at McD's for several years. One day, we looked over our invoice for the food and tried to calculate what a Big Mac costs. Using the prices on our truck invoice, we figured the Big Mac was roughly 0.33 cents to make. That was calculated from product yeilds on all the supplies that are used in the sandwich. I'd say it was fairly accurate. The cheeseburgers are probably $0.12 to $0.15 each and most of that is really the cheese. The meat is next to nothing for the individual store, which is suprising because they use only 4-7% fatty meat. That is better than a lot of grocery stores have (although stores are getting better the last couple of years).

but isn't grocery store meat a higher USDA grade?
 

royaldank

Diamond Member
Apr 19, 2001
5,440
0
0
The meat is next to nothing for the individual store, which is suprising because they use only 4-7% fatty meat. That is better than a lot of grocery stores have (although stores are getting better the last couple of years).

but isn't grocery store meat a higher USDA grade?[/quote]

No. It's all beef with no filler. The meat is better than most grocery stores have. It has always been this way and is one of the things McD's prides themselves on. Now, take that same meat and put it under a clam shell grill and then throw a bunch of condiments on it, and it may not taste like the best meat. But, it's still 100% beef with very little fat. No addatives or filler.

I rarely eat fast food, but McD's is usually one of the places I consider first. They have the best meat in the business, hands down. Healthiest, anyway. But like I said, it may not taste that way all the time due to crap they put on it, or the half hour stay in the meat box before they actually prepare the sandwich. Maybe it's the half hour stay under the heat lamps.
 

vi edit

Elite Member
Super Moderator
Oct 28, 1999
62,484
8,344
126
It's how they program the registers. Combo meals never equal the price of individual parts. They are accounted as "discounts" in the registers. A regular whopper is what, $2.50 by itself? Now figure in $1.09 for the drink, and $1.09 or whatever for the fries. Way more than the $2.99 they are charging you.

The whopper by itself is there as a loss leader. I don't know the food costs and labor costs associated with a whopper since I don't do BK, but suffice it say that BK is making, little, if no money on the big burger for a buck. What they are making money on is the fries and the drink.

I work for another competing fast food franchise and some of our employees get 50% off their meals. They don't get 50% off of combo prices or promotional prices though. They get 50% off of the regular price or individual prices of the items. All comes back because of the discount accounting of combo's. Sum of the parts is greater than the sum of the whole.

Me, I never order combos. Gimme two promotional sammiches for $2 and an Ice water. Better deal than a $3.00 combo meal with fries and a coke.