- Dec 8, 2003
- 12,696
- 1
- 0
:shocked:
I just got back from the grocery store. I just started actually cooking for myself this summer. I was buying stuff to make granola, and when it time to get honey, I actually gasped at the price of it. I can't imagine it being so expensive! I don't remember exactly how much it was- but I think $10 per pound. I ended up buying corn syrup for moderately cheaper. Is honey this expensive everywhere? Has it always been so expensive? I'm in central NY. Does this have something to do with colony collapse disorder?
I just got back from the grocery store. I just started actually cooking for myself this summer. I was buying stuff to make granola, and when it time to get honey, I actually gasped at the price of it. I can't imagine it being so expensive! I don't remember exactly how much it was- but I think $10 per pound. I ended up buying corn syrup for moderately cheaper. Is honey this expensive everywhere? Has it always been so expensive? I'm in central NY. Does this have something to do with colony collapse disorder?