Interesting observation about food prices

Xavier434

Lifer
Oct 14, 2002
10,373
1
0
Ok, first and foremost, this is nothing ground breaking and nor should it be taken as some form of giant conclusion about food, the prices, and why they are what they are. This is just an example of an observation I made with a bit of theory attached to it.

As we all know, prices of food are on the rise. $100 does not fill the shopping cart as much as it used to. So, I went to Publix grocery market over the weekend to restock my place. I bought all the usual things with exception of a gallon of milk because I happened to buy a gallon from a gas station a couple days earlier. That gallon was McArthur and it cost me $3.99 from a gas station. As we know, food and drinks from convenience stores are typically more expensive than the grocery market. However, at Publix, the cost for the same gallon of milk by McArthur was listed for over $6 per gallon! Big difference and the reason just didn't make sense. Even when considering the reasons for food prices rising, why would the cost of this gallon be more than $2 less at a convenience store of all places? Something just isn't adding up here.

Has anyone done some serious comparison shopping for food at different grocery stores in your area within the past year? I am thinking about trying out a few different grocery stores and recording the prices for various items which I typically buy to run a comparison. I have a suspicion that several stores or maybe some brands are trying to take advantage of the fact that people are accepting the reasons for the increases in cost for food by jacking up the prices higher than what is necessary to offset the increasing costs of oil and other expenses as of late. Again, this is all just a theory, but one worth looking into I would say if it means I can find a store which is more reasonably priced.
 

minendo

Elite Member
Aug 31, 2001
35,560
22
81
Go back to the convenience store and check the price now. They may have increased their prices or they may have been unloading milk which was quickly approaching its use by date.
 

herm0016

Diamond Member
Feb 26, 2005
8,498
1,115
126
milk is a big one here. you can get walmart milk a bit cheaper than the jilberts (local dairy) but the jilberts is cheaper at the small mom&pop.

6 a gallon??? thats insane!! its like 4 here.
 

Gibson486

Lifer
Aug 9, 2000
18,378
1
0
Lots of convience stores and gas stations offer lowered price milk to just get you in the store. Gas stations do it to get you to stop by. Hey, you stopped there, why not just buy and gas and anything else you may need?
 

vi edit

Elite Member
Super Moderator
Oct 28, 1999
62,484
8,344
126
Where I live it looks like this for prices:

Low to high:
Aldi's
Walmart
HyVee
Cubs
Kroger
Schnucks

A gallon of milke at Walmart is still $2.68.
At HyVee it was around $3.00.
Everywhere else was $4.00 or more.

I usually buy the Yoplait yogurt cups. At walmart they are around $.50 each. The others have them anywhere from $.60 to $.85 a piece.

Same goes for bread and most other regionally available, namebrand items.

One thing that Walmart doesn't do though is sales gimmics and savers cards. You won't get something half price with a discount card like you do at Kroger. It's the same price all the time.
 

DrPizza

Administrator Elite Member Goat Whisperer
Mar 5, 2001
49,601
167
111
www.slatebrookfarm.com
Convenience stores use milk and a couple other products that people tend to watch the prices on at the minimum price that they can afford - even taking a loss sometimes (loss-leader). This gets people in the door who they hope to make up more of a profit from on any other items. "Okay, you saved $1 on the milk, but paid $2 extra for the oreo cookies."
 

waggy

No Lifer
Dec 14, 2000
68,143
10
81
cheapest place to get milk is white hen or 7-11 its usually $2.89 next is walmart at $3.00

 

Queasy

Moderator<br>Console Gaming
Aug 24, 2001
31,796
2
0
Originally posted by: minendo
Go back to the convenience store and check the price now. They may have increased their prices or they may have been unloading milk which was quickly approaching its use by date.

Yep, my wife got milk for $1.99 a gallon the other day because Ingles was clearing out some that was close to the use by date.

I just go to BJ's Wholesale for most my shopping now. $2.99 for a gallon of milk, I can get two jars of JIF peanut butter for little more than the cost of one at the grocery store, etc.
 

Xavier434

Lifer
Oct 14, 2002
10,373
1
0
It's worth noting that the sell by date at the convenience store was June 24th and the sell by date at Publix was June 17th so we can rule that reason out for my particular case. I didn't know that convenience stores use milk to try and attract people though. I'll keep that in mind when I do my comparison experiment.
 

IGBT

Lifer
Jul 16, 2001
17,965
140
106
Originally posted by: herm0016
milk is a big one here. you can get walmart milk a bit cheaper than the jilberts (local dairy) but the jilberts is cheaper at the small mom&pop.

6 a gallon??? thats insane!! its like 4 here.


..seems to follow the price of gas.
 

Gothgar

Lifer
Sep 1, 2004
13,429
1
0
Winco ftw

they have cheap groceries, cheaper than Wal-Mart and not nearly as run down as Wal-Mart
 

Eli

Super Moderator | Elite Member
Oct 9, 1999
50,419
8
81
Originally posted by: Gothgar
Winco ftw

they have cheap groceries, cheaper than Wal-Mart and not nearly as run down as Wal-Mart
lol..

Nobody is going to know what WinCo is. :p

But I agree. Although their prices aren't cheaper than Wal-Mart, unfortunately. Wal-Mart is a few cents cheaper on most things.

But you have to find a Walmart Supercenter to be able to find all the food you need in one place, and there are far more Wincos than SS walmarts here in the Pacific Northwest.