Cheap homemade bulk breakfast burritos

KingGheedora

Diamond Member
Jun 24, 2006
3,248
1
81
Got the idea from this post on The Simple Dollar blog.

I made some modifications, and the prices are a little higher for me since I live in NYC.

12 oz. spicy chicken sausages $4.50
2 dozen eggs $8.00
2 cans black beans $2.50
1 onion $0.80
* shredded cheese $2.80
* 22 tortillas $5.00
* saran wrap $0.50
* salsa $3.00
Total $27.10
Cost per burrito: $1.23

* Didn't use entire amount of these ingredients, so assuming the cost of the amount I used.

I ended up with about 22 decent sized burritos (ha, like the Sublime song). Could have made 2-3 more but I kept on eating the filling as I was wrapping them. I just tried one, and it tastes great. Now I have quick breakfast and post-gym snacks for the week, maybe longer.
 

arkcom

Golden Member
Mar 25, 2003
1,816
0
76
Where do you live that eggs are $4 a dozen and tortillas are $5 for 22?
 

arkcom

Golden Member
Mar 25, 2003
1,816
0
76
Originally posted by: Ronstang
Two dozen eggs cost $8? That is fucking crazy.

They're around $1 where I live and sometimes get down to $.60
 

arkcom

Golden Member
Mar 25, 2003
1,816
0
76
Originally posted by: KingGheedora
Originally posted by: arkcom
Where do you live that eggs are $4 a dozen and tortillas are $5 for 22?

I mentioned in the OP that I live in NYC.

I think I could go my whole live without eggs at that price.
 

KingGheedora

Diamond Member
Jun 24, 2006
3,248
1
81
I found out afterward that I could have gotten cheaper eggs. The eggs were organic eggs, from a more expensive supermarket. The thing is ever since I moved out on my own I've only been near fancy-shmancy markets that sell organic and gourmet foods, so never knew the actual prices of most groceries. I only discovered this year how much cheaper other markets are and have started using them the past couple of weeks. All the other ingredients above were from the cheaper market in my neighborhood.

I'm still sort of reluctant to switch to non-organic foods for things like meat and eggs, even though I'm not sure what differences if any there might be.
 

KingGheedora

Diamond Member
Jun 24, 2006
3,248
1
81
Originally posted by: jjsole
what, no green chiles?? (a local requirement. :) )

What kind of chillies? Are they just called green chillies? Or is it something like pablano chillies or something? I might try some next time I make these.
 

Locut0s

Lifer
Nov 28, 2001
22,205
43
91
Originally posted by: KingGheedora
Originally posted by: jjsole
what, no green chiles?? (a local requirement. :) )

What kind of chillies? Are they just called green chillies? Or is it something like pablano chillies or something? I might try some next time I make these.

Use a few of these.
 

guyver01

Lifer
Sep 25, 2000
22,135
5
61
Originally posted by: KingGheedora
What kind of chillies? Are they just called green chillies? Or is it something like pablano chillies or something? I might try some next time I make these.

Green Chile's are something of a regional item.... as a former New Yorker (queens) i never heard of Green Chile's until i moved out to Colorado... They're basically unheard of back east... I think they're more commonly known as "Hatch Chile's" because the best hail from Hatch, NM..



 

nerdress

Senior member
Jun 5, 2009
764
1
0
This sounds much better than the cheerios I've been having. Thanks, I'm definitely going to make these soon!
 

guyver01

Lifer
Sep 25, 2000
22,135
5
61
Originally posted by: KingGheedora
12 oz. spicy chicken sausages $4.50
2 dozen eggs $8.00
2 cans black beans $2.50
1 onion $0.80
* shredded cheese $2.80
* 22 tortillas $5.00
* saran wrap $0.50
* salsa $3.00

No roasted peppers..
No saute'd mushrooms..
No Sour Cream..

fail.


 

arkcom

Golden Member
Mar 25, 2003
1,816
0
76
Originally posted by: LohanP

Eating cheap but healthy food is good than buying those expensive menus for breakfast. One may not need to get money to spend for healthy breakfast. It will just be saved for another thing to buy to.Unexpected expenses happen, and it can leave you short until your next pay day, and this can leave many wishing they could get a cash advance until next payday. Well, you can ? they're called payday loans, and payday lenders have loan options that can fit your every need. You can get a payday loan the same day you apply, with no faxing, and no credit check, even direct deposit. There are even payment plans so you can get an installment payday loan until <a rev="vote for" title="Pay Day Is So Far Away" href="http://personalmoneystore.com/.../pay-day-loans/pay-day">pay day</a>.

Ipod?
 

zerocool84

Lifer
Nov 11, 2004
36,041
472
126
Originally posted by: KingGheedora
Originally posted by: arkcom
Where do you live that eggs are $4 a dozen and tortillas are $5 for 22?

I mentioned in the OP that I live in NYC.

I live in LA and I can still get one dozen eggs for 99c. Looks like you need to shop around.
 

guyver01

Lifer
Sep 25, 2000
22,135
5
61
Originally posted by: KingGheedora
Originally posted by: arkcom
Where do you live that eggs are $4 a dozen and tortillas are $5 for 22?
I mentioned in the OP that I live in NYC.

Originally posted by: KingGheedora
The eggs were organic eggs, from a more expensive supermarket

That part was left out of the original post.

"gourment chicken poop" isn't worth the $3 per doz. price increase.

 

PieIsAwesome

Diamond Member
Feb 11, 2007
4,054
1
0
Canned black beans? Gross. Pre-made salsa? Gross.
Fix with boiled normal beans, and home-made salsa. Thank me later.
 

seemingly random

Diamond Member
Oct 10, 2007
5,277
0
0
Nice. I wouldn't sweat the cost now. The convenience and quality of the food is what's important at this stage. Next, you'll experiment with different ingredients and spices. It'll be fun and gratifying.

At some point you'll have two or three unique combos and then you can work on efficiency. For example, using dried black beans would be much healthier than canned but then you'll have to replace the salt from the cans with some other spices. You'll need about 12 hours for the beans which includes an all night soak and a few hours of simmering.

Doing your own salsa is an option also.
 

tcsenter

Lifer
Sep 7, 2001
18,798
471
126
If you ever make pepper steak with rice and have leftovers, just throw it all in an omelette for breakfast the next morning.
 

KingGheedora

Diamond Member
Jun 24, 2006
3,248
1
81
Originally posted by: foghorn67
black beans? gross.
refried is way better.

Refried beans with egg? Interesting...

Originally posted by: seemingly random
Canned black beans? Gross. Pre-made salsa? Gross.
Fix with boiled normal beans, and home-made salsa. Thank me later.

What are "normal beans"?

Originally posted by: tcsenter
Nice. I wouldn't sweat the cost now. The convenience and quality of the food is what's important at this stage. Next, you'll experiment with different ingredients and spices. It'll be fun and gratifying.

At some point you'll have two or three unique combos and then you can work on efficiency. For example, using dried black beans would be much healthier than canned but then you'll have to replace the salt from the cans with some other spices. You'll need about 12 hours for the beans which includes an all night soak and a few hours of simmering.

Doing your own salsa is an option also.

Smart man. I've been thinking along the same lines. This was my first time making these -- I'll fine tune the ingredients and recipe for the best combination of cost, convenience, and taste each time I make a batch. I've never made beans before but I could make a big batch and use them for the burritos and then use some for rice for other meals throughout the week. I've never made salsa before, but I might try it out sometime.